Investování pro začátečníky

Investování pro začátečníky

Ještě než začnete číst dál, tak byste měli vědět, že neexistuje jeden jednoduchý recept na investování, který by platil pro všechny. Podle toho, kolik máte peněz, jaká je vaše náklonnost k riziku a i třeba kvůli vašemu věku se může investiční doporučení dost lišit.

Ale bez ohledu na to, kolik máte peněz v kapse nebo jestli jste posledních dvacet let působili na tajné marsovské základně, některá doporučení jsou platná vždy.

1. žádná investice není 100% záruka výdělku. Vždy musíte počítat s tím, že se vám investice může znehodnotit. A je jedno, jak a kde budete investovat. Obecně čím vyšší výnos investice nabízí, tím roste riziko, že se něco nezdaří. Informace o ziskovosti investice v předchozích letech berte vždy s rezervou, úspěšný rok 2021 nemůže garantovat stejné výsledky v roce 2022. To prostě nejde.

2. lepší je investovat průběžně, ale to neznamená, že je zakázané investovat 300 tisíc z dědictví po babičce najednou. Jenom pak myslete na to první doporučení. Průběžné investování je ideální, když z výplaty ušetříte každý měsíc trochu peněz – část si můžete třeba šetřit na dovolenou a část investovat.

3. je lepší mít portfolio diverzifikované – to znamená vybrat si víc investičních příležitostí. Část peněz dáte do akcií, což bývá spíše dlouhodobější investice, část si necháte na spořícím účtu (což je sice jedna z nejméně výnosných investic, ale zase je máte ihned k dispozici) a menší část dáte do alternativních investic. Ale opět je to hodně individuální a každá firma či každý poradce vám budou pod diverzifikací investic radit něco jiného. Na obdobném principu pak můžete diverzifikovat také v rámci jednoho fintechu – 20% peněz dáte do rizikovějších akcií, 20% do bezpečných s pravidelnou dividendou, 20% dáte do udržitelných společností apod. Takzvané ETF fondy někdy dělají právě tuto diverzifikaci za investory.

4. v určité situaci je nejlepší investovat do sebe. Vlastní vzdělání je často ta nejlepší investice. Investice do rodiny, do bydlení jsou jistoty, které vám přinesou větší klid a jistotu do života. Toto doporučení se samozřejmě mění s věkem a situací investora. Čím mladší jste, tím víc se to vyplatí.

5. neinvestujte všechny volné peníze – vždy si nechte nějakou rezervu na nenadálé výdaje. Většinou se doporučuje mít takto po ruce alespoň 3násobek výplaty. Ještě bezpečnější je to ovšem počítat na vaše měsíční výdaje a mít k dispozici nějaký násobek vašich měsíčních výdajů. A pak už je individuální, jestli vám stačí trojnásobek, protože vám případně pomůže rodina, nebo desetinásobek, protože máte raději větší jistotu.

Tyto naše rady jsou obecně platné, ale samozřejmě to není plný výčet. Nicméně jejich dodržování není složité a v dlouhodobém hledisku přináší ovoce.

Zpět na domácí stránku