Co jsou alternativní investice

Co jsou alternativní investice

Investovat se dá mnoha způsoby. Hranice mezi tradiční a alternativní investicí může být někdy velmi tenká, a proto si pojďme některé investice projít a říct, kam je vlastně řadíme.

Spoření

spoření možná lidé nevnímají jako investici, ale v podstatě je to základní způsob, jak zhodnotit peníze. Může to být spořící účet – tam typicky investujete/spoříte kratší dobu (jednotky měsíců či roků). Dále to je stavební spoření, které dnes funguje typicky na dobu šesti let. A pak jsou tu různé celoživotní produkty – důchodové či investiční pojištění. Spoření obecně má nižší ziskovost, nemá schopnost porazit inflaci, ale je to dobrý základ a zpravidla je jednoduché si ho sjednat.

Akcie, fondy, podílové listy (tradiční investice)

tato skupina investic představuje asi nejvíc to, čemu říkáme „tradiční“ investice. Jedná se o dlouhodobé investice, u kterých se právě nejvíc doporučuje průběžné investování, protože ceny jednotlivých podílů či akcií kolísají tak, jak kolísají celé akciové trhy nebo jednotlivé tituly.

Pro začátečníky je poměrně složité vybrat si správnou konkrétní investici, a proto se doporučuje využít nějakého správce, který investuje za ně. Ve světě proběhlo několik „vědeckých“ pokusů, během, kterých opice náhodně vybrala několik akcií k investování a po určité době měla větší zisk, něž profesionální investiční poradci 🙂 Proto se uplatňuje investování do fondů, které jsou tvořeny mixem akcií různých společností a jsou odolnější proti cenovým výkyvům.

Alternativní investice

investovat se dá do umění, investičních alkoholů, sběratelských předmětů, drahých kovů či třeba do veteránů. Toto všechno jsou klasičtí zástupci alternativních investic. Každý z výše uvedených oborů vyžaduje od investora vysokou znalost konkrétní oblasti, takže se nedoporučuje mít v alternativních investicích většinu peněz, ale mluví se o nich spíše jako o doplňku.

Crowdfundingové investování (někde mezi tradiční a alternativní investicí)

poslední roky se poměrně rozšířilo investování, kdy skupina lidí investuje peníze na společnou věc – zpravidla je to půjčka konkrétní osobě, na projekt nějaké firmě nebo třeba na výstavbu nemovitosti. Většinou je to investice na pevně dané období. Zprostředkovatel půjčky si bere od dlužníka nějaký poplatek a dlužník pak platí úrok, který vlastně tvoří příjem investorů.

Konkrétní crowdfundingy mají svá vlastní pravidla, která je dobré si před investicí nastudovat – ať už jde o minimální vklad, povinnosti investora, délku investice, jak se budou vyplácet zisky apod. V neposlední řadě je nutné věnovat pozornost zajištění – mezi zajištěním nemovitostí, virtuální kryptoměnou nebo nicneříkajícím dluhopisem je totiž velký rozdíl.

Kryptoměny

v posledních letech zažily kryptoměny – tj. virtuální peníze uložené v databázi zvané blockchain – veliký boom. Někteří investoři na nich dokázali hodně zbohatnout, ale také se najde řada lidí, kteří prodělali. Kryptoměn je obrovské množství a ano, obecně se dá říct, že jejich hodnota roste. Nicméně jedná se o oblast, kde ještě určitě přijdou legislativní úpravy, a fakticky jde o jednu z nejrizikovějších investic, jakou si v dnešní době asi umíme představit. Nejsou výjimečné cenové výkyvy v řádu desítek procent nahoru i dolu během jednoho dne a to opravdu není investování pro každého.

Co dalšího?

Náš výčet není kompletní, ale další investice, se kterými se můžete potkat jsou většinou kombinace nebo specifické varianty těch výše uvedených. Obecně je vždy potřeba vyhodnocovat potenciální výnos versus potenciální riziko, kolik vlastně investice bude stát v nákladech, kolik vyžaduje odborných znalostí a kolik bude vyžadovat vašeho času.

Zpět na domácí stránku